SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI „EUROPEJSKIE CENTRUM INICJATYW W NAUKACH SĄDOWYCH”
za okres od 01-01-2021 r. do 31-12-2021 r.
Fundacja „Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych” została ustanowiona przez Instytut Badawczy - Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i rozpoczęła działalność z chwilą zarejestrowania przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000439608 w dniu 12-11-2012 r.
Fundacja posiada numer statystyczny REGON 146392515 oraz numer identyfikacji podatkowej NIP 521-364-00-68.
Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie (00-572), przy Aleji Wyzwolenia 3/5 lok. 29, e-mail: sekretariat@efic.pl.
Dane członków zarządu Fundacji:
Prezes Zarządu - Paweł RYBICKI (powołany uchwałą nr 2 Rady Fundacji Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych z dnia 07 września 2012 r.);
Wiceprezes Zarządu - Marek PĘKAŁA (powołany uchwałą nr 4 Rady Fundacji Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych z dnia 07 września 2012 r.);
Członek Zarządu - Beata STEFAŃSKA (powołana uchwałą nr 7 Rady Fundacji Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych z dnia 27 marca 2013 r).
Cele statutowe Fundacji (określone w § 7 statutu Fundacji) to:
Zasady, formy i zakres działalności statutowej:
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Fundacja w ramach działalności statutowej realizowała następujące działania:
Od roku 2014 Fundacja współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym ramach komitetu zadaniowego KZ 505 ds. procesów kryminalistycznych. Komitet zadaniowy PKN KZ 505 ds. procesów kryminalistycznych działa poprzez Komitet techniczny CEN/TC 419 “Procesy Kryminalistyczne” (poziom europejski) w ramach Komitetu Technicznego ISO/TC 272 „Nauki Sądowe” (poziom globalny).
Komitet techniczny ISO/TC 272 został utworzony w celu opracowania norm, które odnoszą się do wykonywania i dostarczania usług kryminalistycznych. Normy te mają zastosowanie przede wszystkim dla organizacji zajmujących się ujawnianiem i zabezpieczaniem, analizą i/lub interpretacją dowodów rzeczowych dla celów formułowania wniosków i opinii sądowych. Mają one na celu zachowanie wartości dowodowej dowodów podlegających badaniu i utrzymanie ich integralności na każdym etapie postępowania kryminalistycznego. Mają także ułatwiać wymianę informacji między podmiotami świadczącymi usługi kryminalistyczne i systemami prawnymi różnych krajów.
W pracach tego komitetu uczestniczą przedstawiciele krajowych organizacji normalizacyjnych z 23 krajów, współpracują z nim przedstawiciele 2 międzynarodowych organizacji (ICRC [Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża] i ILAC [Międzynarodowa Współpraca w zakresie akredytacji laboratoriów ]). Przedstawiciele krajowych organizacji normalizacyjnych z kolejnych 19 krajów obserwują jego prace.
Do chwili obecnej TC 272 opublikował następujące normy międzynarodowe:
Obecnie TC 272 pracuje nad kolejnymi normami:
W 2021 roku przedstawiciele Fundacji EFIC realizowali swoje zadania w formie zdalnej uczestnicząc w wyborze przewodniczącego komitetu KZ 505 ds. procesów kryminalistycznych na kolejną kadencję oraz w opiniowaniu kilku stanowisk krajowych w sprawach dotyczących kolejnych prac normalizacyjnych w obrębie Unii Europejskiej.
Współpraca z Uniwersytetem Warszawskim w zakresie prowadzenia zajęć w ramach studiów magisterskich na kierunku kryminalistyka/nauki sądowe.
W marcu, kwietniu i maju 2021 roku przedstawiciele Fundacji Paweł Rybicki i Marek Pękała przeprowadzili w ramach drugiego semestru studiów magisterskich wykłady z tematyki zarządzania jakością w naukach sądowych oraz warsztaty z interpretacji dowodów materialnych. W roku 2021 zajęcia prowadzone były w trybie zdalnym. Te zajęcia akademickie będą powtarzane w kolejnych latach.
Współpraca w ramach sieci ILEAnet.
Od czerwca 2017 roku Fundacja uczestniczy w realizacji europejskiego projektu „ILEAnet” dofinansowanego z Europejskiego Programu Horizon 2020.
Projekt „ILEAnet” jest poświęcony budowaniu sieci służącej monitorowaniu działań badawczo-rozwojowych podejmowanych w europejskiej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości na rzecz organów ściągania i wymiaru sprawiedliwości. Zadaniem Fundacji jako partnera krajowego jest prowadzenie Punktu Kontaktowego Sieci ILEAnet w Polsce (INC), promowanie projektu i informowanie o możliwości dołączenia do sieci, udział w telekonferencjach konsorcjum projektu, branie udziału w spotkaniach komitetu sterującego projektem, którego jesteśmy stałym członkiem, przynajmniej 3-4 razy w roku oraz zarządzanie i wykonywanie prac eksperckich w ramach jednej z grup roboczych (Work Package 4) poświęconych m.in. standaryzacji.
Przedstawiciele Fundacji EFIC reprezentowali sieć ILAnet w trakcie wielu spotkań online (w tym organizowanych przez Komisję Europejską). Punkt Kontaktowy w Polsce regularnie informował odbiorców o wydarzeniach organizowanych przez ILEAnet (webinaria, warsztaty) oraz o wszelkich innych istotnych aktywnościach. W wydarzeniach organizowanych przez ILEAnet regularnie uczestniczyli Polscy eksperci z obszaru bezpieczeństwa, cyberprzestępstw, zwalczania zorganizowanej cyberprzestępczości, terroryzmu i nielegalnej migracji.
Projekt „Forensic Watch”.
W 2021 roku działania w ramach projektu Forensic Watch polegały na monitorowaniu inicjatyw legislacyjnych oraz doniesień medialnych na temat pracy biegłych sądowych. Udzielano także komentarzy do artykułów ukazujących się w prasie ogólnopolskiej.
Współpraca z siecią EuroExpert.
Paweł Rybicki wziął udział w Walnym Zgromadzeniu - EuroExpert General Assembly, które odbyło się w dniu 2 lipca 2021 w formie spotkania on-line.
Fundacja brała aktywny udział w opracowaniu przez EuroExpert wniosku aplikacyjnego projektu FINDEX II składanego do Komisji Europejskiej o dofinansowanie zgodnie z planem działania E-Justice-Action-Plan 2019—2023. W projekcie tym EuroExpert będzie pełnił rolę lidera dwóch pakietów roboczych (Work Packages).
Współpraca z siecią iProcureNet.
Paweł Rybicki od 2019 roku jest członkiem Rady Doradczej sieci iProcureNet zrzeszającej europejskie podmioty odpowiedzialne za realizację procedur przetargowych na rzecz organów ścigania. W roku 2021 roku wziął udział w warsztatach iProcureNet on-line, a także w dniach 20-21 września w iProcureNet General Assembly, Sofia, Bułgaria.
W 2021 roku składaliśmy również wnioski o dofinansowanie kolejnch projektów:
Informacja o prowadzonej działalności gospodarczej według wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego:
W okresie sprawozdawczym za rok 2021 Fundacja nie prowadziła działalności gospodarczej.
Uchwały zarządu Fundacji:
UCHWAŁA nr 1 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 2 lutego 2021 r. w sprawie: przystąpienia do konsorcjum przygotowującego projekt, który ma być finansowany z środków programu Internal Security Fund — Police UE.
UCHWAŁA nr 2 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 9 lutego 2021 r. w sprawie: przystąpienia do konsorcjum przygotowującego projekt, który ma być finansowany z środków programu Internal Security Fund — Police UE.
UCHWAŁA nr 3 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 9 marca 2021 r. w sprawie: przystąpienia do konkurs ofert w ramach Programu Wieloletniego MRiPS na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” — Edycja 2021.
UCHWAŁA nr 4 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie: przystąpienia do konkurs ofert w ramach Programu „Dobre Innowacje”.
UCHWAŁA nr 5 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 5 maja 2021 r. w sprawie: kontynuacji udziału w międzynarodowym konsorcjum przygotowującego projekt European Register of Experts „FINDEX” ze środków Europejskiego programu JUSTJACC-EJU-AG.
UCHWAŁA nr 6 /2021 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 11 maja 2021 r, w przygotowania i złożenia projektu w ramach Programu GOSPOSTRATEG VI - „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków”.
UCHWAŁA nr 7 /2020 Zarządu Fundacji EFIC z dnia 3 listopada 2020 r. w sprawie: przystąpienia do konsorcjum przygotowującego projekt, który ma być finansowany w ramach programu Horizon Action Grant Budget-Based (Fighting Crime and Terrorism 2021).
Przychody Fundacji:
Fundacja w 2021 roku prowadziła działalność statutową nieodpłatną, nie prowadziła działalności gospodarczej.
Źródła przychodów osiągniętych przez Fundację:
Przychody Fundacji |
Stan na dzień 31.12.2021 (PLN) |
1. Przychody z działalności statutowej - dotacje (przelew) | 138 118,31 |
2. Przychody z działalności statutowej - darowizny (przelew) | 16 500,00 |
3. Przychody z działalności gospodarczej (przelew) | 0,00 |
4. Pozostałe przychody operacyjne (przelew) |
0,03 |
5. Przychody finansowe (przelew) |
0,00 |
Przychody razem | 154 618,34 |
Koszty działalności Fundacji:
Koszty działalności Fundacji |
Stan na dzień 31.12.2021 (PLN) |
1. Koszty z działalności statutowej nieodpłatnej (przelew) | 110,68 |
2. Koszty projektu ILEAnet (przelew) | 138 118,31 |
3. Koszty z działalności gospodarczej (przelew) | 0,00 |
4. Koszty administracyjne (przelew) | 9 755,23 |
5. Pozostałe koszty operacyjne (przelew) | 0,46 |
6. Koszty finansowe (przelew) | 3 294,70 |
Koszty razem | 151 278,92 |
Dodatkowe dane o:
a) liczbie osób zatrudnionych w fundacji z podziałem według zajmowanych stanowisk i z wyodrębnieniem osób zatrudnionych wyłącznie w działalności gospodarczej:
Fundacja nie zatrudniała w 2021 roku pracowników na umowę o pracę.
b) łącznej kwocie wynagrodzeń wypłaconych przez fundacje z podziałem na wynagrodzenia, nagrody, premie i inne świadczenia, z wyodrębnieniem całości tych wynagrodzeń osób zatrudnionych wyłącznie w działalności gospodarczej:
Łączna kwota wynagrodzeń z tytułu umów o pracę wyniosła w 2021 roku 0 PLN.
c) wysokości rocznego lub przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego łącznie członkom zarządu i innych organów fundacji oraz osobom kierującym wyłącznie działalnością gospodarczą z podziałem na wynagrodzenia, nagrody, premie i inne świadczenia:
Fundacja nie wypłacała w 2021 roku wynagrodzeń członkom zarządu ani z tytułu pełnienia funkcji w innych organach Fundacji oraz osobom kierującym wyłącznie działalnością gospodarczą.
d) wydatkach na wynagrodzenia z umów zlecenia:
W 2021 roku wydatki na umowy zlecenia wyniosły 98.859,72 PLN.
W 2021 roku wydatki na umowy o dzieło wyniosły 0 PLN.
e) udzielonych przez fundacje pożyczkach pieniężnych, z podziałem według ich wysokości, ze wskazaniem pożyczkobiorców i warunków przyznania pożyczek oraz z podaniem podstawy statutowej udzielania takich pożyczek:
W 2021 roku Fundacja nie udzielała pożyczek pieniężnych.
f) kwotach ulokowanych na rachunkach bankowych ze wskazaniem banku, oraz kwotach zgromadzonych w gotówce:
Wszystkie zasoby finansowe Fundacji są ulokowane na rachunkach w banku Citihandlowy.
Stan rachunków na 31.12.2021 wynosił: 30.652,91 PLN.
Gotówka w kasie: 540,99 PLN.
g) wartości nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego ze wskazaniem tych spółek:
Fundacja nie nabyła w 2021 roku obligacji, udziałów ani akcji w spółkach prawa handlowego.
h) nabytych nieruchomościach, ich przeznaczeniu oraz wysokości kwot wydatkowanych na to nabycie:
Fundacja nie nabyła w 2021 roku nieruchomości.
i) nabytych pozostałych środkach trwałych:
Fundacja nie nabyła w 2021 środków trwałych.
j) wartości aktywów i zobowiązań fundacji ujętych we właściwych sprawozdaniach finansowych sporządzanych dla celów statystycznych:
Aktywa i pasywa Fundacji na dzień 31.12.2021 r. wyniosły: 36.437,78 PLN
w tym:
Aktywa trwałe: 0,00 PLN
Należności krótkoterminowe: 5.243,88 PLN
Inwestycje krótkoterminowe: 31.193,90 PLN
Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe: 0,00 PLN
Kapitał własny: 20.477,66 PLN
Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania: 15.960,12 PLN
Dane o działalności zleconej Fundacji przez podmioty państwowe i samorządowe:
W okresie sprawozdawczym Fundacja nie prowadziła żadnej działalności zleconej przez podmioty państwowe lub samorządowe.
Rozliczenia Fundacji z tytułu ciążących na niej zobowiązań podatkowych:
Fundacja składa deklaracje podatkowe CIT- 8, PIT- 4R, VAT- 9M, deklaracje miesięczne do ZUS. Wszystkie zobowiązania podatkowe i wobec ZUS są regulowane na bieżąco.
W okresie sprawozdawczym w Fundacji „Europejskie Centrum Inicjatyw w Naukach Sądowych” nie była przez żaden uprawniony organ przeprowadzana kontrola działalności Fundacji.
Informacja dotycząca ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu:
Fundacja nie jest instytucją obowiązaną w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Informacja dotycząca płatności w gotówce:
Fundacja nie przyjęła ani nie dokonała w 2021 roku płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro jako pojedyncza operacja czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane.