EFIC – Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Homeland Security Institute – EFIC) jest organizacją badawczo-szkoleniową działającą w sektorze pozarządowym (NGO) jako fundacja. Została ona założona w listopadzie 2012 r. (jako European Forensic Initiatives Centre [EFIC] Foundation), w celu wspierania realizacji projektów badawczo-rozwojowych i innych inicjatyw mających na celu promowanie jakości w naukach sądowych i powszechnego wykorzystania dowodów naukowych. Od początku swojego istnienia Fundacja EFIC działa na dwóch poziomach – europejskim i krajowym.
Europejskie działania EFIC skierowane są przede wszystkim do funkcjonariuszy organów ścigania, praktyków nauk sądowych i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. W latach 2013-2015 organizacja była odpowiedzialna za prowadzenie Sekretariatu Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych, ENFSI, a w latach 2013-2016 zajmowała się zarządzaniem finansowym i koordynacją administracyjną Programów Komisji Europejskiej – Monopoly ENFSI. W latach 2017-2022 Fundacja EFIC działała w ramach sieci ILEAnet – Innovation by Law Enforcement Agencies Networking, natomiast od 2018 r. jest członkiem EuroExpert – największej europejskiej federacji stowarzyszeń biegłych sądowych i podmiotów działających na ich rzecz, umożliwiającej dostęp do ponad 50 000 ekspertów. Od czerwca 2024 r. Fundacja EFIC współpracuje w ramach projektu Unii Europejskiej Pravo-Justice III „Wsparcie reform sektora wymiaru sprawiedliwości w Ukrainie - Wzmocnienie systemu ekspertyzy sądowej” zapewniając dostęp do kluczowych ekspertów wspierających opracowanie reform zorientowanych na integrację Ukrainy z UE.
Na poziomie krajowym Fundacja EFIC realizuje swoje działania w ramach projektów naukowych oraz w programów społecznych o charakterze rzeczniczym, strażniczym i informacyjnym. Od września 2014 r. Fundacja EFIC realizuje autorski program działań strażniczych ForensicWatch (www.forensicwatch.pl), którego celem jest publiczna kontrola jakości biegłych sądowych i budowanie świadomości społecznej na temat możliwości i ograniczeń współczesnych nauk sądowych. Od 2015 r. Fundacja EFIC działa również w obszarze standaryzacji w zakresie nauk kryminalistycznych i bezpieczeństwa wewnętrznego. W 2019 roku Fundacja EFIC uruchomiła kolejny ze swoich autorskich programów – program działań rzeczniczych Symultakt (www.symultakt.pl) nakierowany na promowanie szerokiego wykorzystania symulatorów taktyki bezpiecznej jazdy w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Oprócz wyżej wymienionych przedsięwzięć poświęconych współpracy europejskiej oraz krajowych programów społecznych, Fundacja EFIC aktywnie włącza się w realizacje projektów badawczych, rozwojowych i innowacyjnych w ramach konsorcjów lub partnerstw z innymi krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi, instytucjami publicznymi oraz przedsiębiorcami, prowadzi także szeroką działalność szkoleniową. Fundacja EFIC związana jest ramowymi porozumieniami o współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Politechniką Warszawską.
Obecnie Fundacja EFIC działa jako organizacja badawcza i promująca naukę, realizuje programy społeczne i służy jako think-tank dla ekspertów szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym kryminalistyki i nauk sądowych, bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeciwdziałania korupcji, cyberbezpieczeństwa i innych. Z tego względu, od kwietnia 2024 r. oficjalnie posługuje się nazwą EFIC – Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która dokładniej odzwierciedla znacznie szerszy niż pierwotny zakres działalności.